На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Данската фудбалска федерација објави важна вест поврзана со Кристијан Ериксен.

„Откако Кристијан помина низ низа испитувања, специјалистите кардиолози во болницата во Копенхаген одлучија да му вградат ИЦД. Овој уред му е потребен откако преживеа срцев удар поради срцевата аритмија. Кристијан го прифати ова решение, кое го предложија сите домашни и странски стручњаци”.

URL

Што е ИЦД уредот кој во иднина ќе го има Ериксен?

„Вградливиот кардиовертер дефибрилатор” (англ. implantable cardioverter defibrilator – ICD) е електронски уред сличен на електростимулаторот на срце кој се вградва под кожата на пациентот. Срцевиот застој или ненадејната смрт на срцето се јавува кога абнормалниот срцев ритам како вентрикуларна тахикардија или вентрикуларна фибрилација ја спречува нормалната работа на срцето и циркулацијата на крвта до мозокот и останатите важни органи. Овие опасни аритмии може да бидат фатални во неколку минути, па е тешко или невозможно да се лечат со вообичаени метори.

ИЦД, популарно наречен дефибрилатор е уред напојуван со посебна батерија кој значително го зголемува преживувањето во случај на појава на вакви аритмии. ИЦД не може да го спречи настанувањето на аритмиите, но може успешно да ги детектира и третира и да го врати нормалниот срцев ритам и да спаси живот.

Подоцнежни компликации:

  • Инфекција на местото на вградување - обично целиот систем мора да се извади и повторно да се импалнтира од другата страна откако ќе биде залечена инфекцијата.
  • Дисфункција на електродите - електродите се најчувствителниот дел од ИЦД, а силни механички сили може да ги поместат или оштетат електродите, па ќе биде потребен нов хируршки зафат и замена на електродите.
  • Неадекватна детекција на аритмиите и испорака на електричен шок
  • Прерано празнење на батериите на ИЦД
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Фудбал

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Read more

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Read more

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Read more

Барселона мора да го скрати буџетот за плати за половина милијарда евра

Read more
 

Спорт

Французинот Мане нов ракометар на Металург

Читај повеќе

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Читај повеќе

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Читај повеќе

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Читај повеќе

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Читај повеќе

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Читај повеќе

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Читај повеќе

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Читај повеќе