На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Стравот од напад на ајкула е еден од најраспространетите стравови кај луѓето.

 

Иако веројатноста за напад на ајкула е толку мала што е многу поголема веројатноста да се удавите отколку да ве нападне ајкула, некои популарни туристички дестинации имаат малку повисоки стапки на напади од другите.

Репутацијата на ајкулите беше целосно уништена со филмот Jaws, кој предизвика масовна хистерија во 1975 година. Ги претставил како крволочни месождери и им внесе страв во коски на луѓето.

Реалноста, се разбира, е сосема поинаква: луѓето никогаш не биле плен на ајкули, а нападите најчесто се случуваат поради комбинација на несреќни околности, на пример, кога ајкула погрешно сурферот ќе го смета за фока.

Исто така, американската Национална служба за океани наведува дека само дванаесет од 300 видови ајкули некогаш нападнале човек. Нападите обично се предизвикани од големи бели ајкули, тигрести ајкули или бикови ајкули.

Според Светската фондација за животни, просечниот годишен број на смртни случаи од напади на ајкули е 10. Во 2023 година, 14 луѓе загинале во напади. Дали таа бројка ви се чини висока? Тогаш веројатно ќе ве шокира фактот дека ние луѓето сме многу поопасни за ајкулите отколку тие за нас. Луѓето годишно убиваат во просек по 100 милиони ајкули, што е 11.416 од овие прекрасни животни на час.

Популацијата на ајкулите се намали за дури 70 отсто во изминатите 50 години, според American Oceans. Една од главните причини за лов на овие животни е нивната грбна перка. Во некои азиски кујни, супата од перки од ајкула е популарен специјалитет. Најсурово е што рибарите го извлекуваат животното од водата, му ја отсекуваат перката и го оставаат да искрвари до смрт.

Подолу е листа на популарни туристички дестинации со најголем број на напади од ајкула.

Јужноафриканска Република

Во 2023 година, таму имаше два напади на ајкула врз луѓе и немаше смртни случаи.

Мексико и Бахамите

Во секоја од овие две дестинации по едно лице загинало во напад на ајкула.

Египет

Таму минатата година се случија два напади, од кои еден заврши со смрт.

Бразил

Минатата година имаше три напади без фатални последици.

Нова Каледонија

Едно лице загина во вкупно три напади на ајкула на оваа француска територија минатата година.

Австралија

Минатата година во Австралија имаше 15 напади на луѓе од ајкула, а четири лица загинаа. Добрата вест е што поради големиот број ајкули, повеќето австралиски плажи имаат мрежи за да ги спречат да се приближат премногу до брегот.

САД

Во 2023 година, имало вкупно 36 напади на ајкули во САД, што значи дека повеќе од половина од сите напади минатата година се случиле токму таму. Евидентирани се два смртни случаи.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Чек дис аут

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Read more

Знаете ли дека белото чоколадо не е вистинско чоколадо?

Read more

Што да (НЕ) правите при убод од стршен?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе