На кои светски атракции најмногу се жалат туристите?

Светот е полн со туристички атракции кои повеќето луѓе сакаат да ги посетат барем еднаш во животот.

Сепак, ново истражување покажа дека има и атракции кои ги разочарале светските патници.

Врз основа на прегледите на патниците на веб-страниците Trustpilot и TripAdvisor, направена е листа на кои светски атракции се жалат туристите.

Некои од атракциите потекнуваат од минатото, додека други се направени во последните децении. На прво место е познатата Холивудска патека на славните (Hollywood Walk of Fame). Оваа атракција го освои првото место со речиси 20% од сите негативни оцени на испитаните патници. Негативните коментари главно се однесуваат на тоа колку е нечисто.

Remote video URL

Втора атракција на листата е Версајската палата. Патниците го оценија Версај негативно бидејќи секогаш е преполн, влезницата е скапа и целата околина е лошо одржувана. Версај го посетуваат повеќе од 10 милиони луѓе секоја година.

Стоунхенџ го зазеде третото место, како место со екстремно скапи влезници и содржини кои практично не постојат.

Ова се светските атракции на кои најмногу се жалат туристите:

1. Холивудската патека на славните, САД

2. Версај, Франција

Remote video URL

3. Стоунхенџ, Обединето Кралство

4. Знакот Холивуд, САД

5. Биг Бен, Велика Британија

6. Белата куќа, САД

7. Кривата кула во Пиза, Италија

Remote video URL

8. Емпаер стејт билдинг, САД

9. Пирамидите во Гиза, Египет

10. Бакингемската палата, Велика Британија

Remote video URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Живот

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Read more

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Read more

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Read more

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Read more
 

Магазин

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе

За блескави подови, во водата за чистење додајте кујнска сол

Читај повеќе

Како сами да го исчистите домашниот клима уред?

Читај повеќе

Храна што помага да го подобрите помнењето

Читај повеќе

Секс на плажа: Што треба да знаете за да одбегнете катастрофа?

Читај повеќе