На Миконос и Милос позитивни над 50% од тестираните за COVID-19

Стапката на позитивност на грчките острови Миконос и Милос во изминатата седмица надмина 50%, а во цела Грција е над 12%, јави дописничката на МИА од Атина.

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје на Грција, за стапката на позитивност во периодот од 20 до 26 јуни 2022 година, на Миконос 53,53% од направените тестови биле позитивни, на Милос 52,45%, а на Санторини 39,51%.

Според стапката на позитивност, следат островите Итаки, Парос, Карпатос, Крф, Кос и источниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина со над 20%.

Во конкретниот период од седум дена стапката на позитивност во Грција е 12,7%, од вкупно 715.666 лабораториски тестови (ПЦР и рапид).

Националната организација за јавно здравје на Грција секоја среда заедно со дневните податоци за новозаразени, починати и хоспитализирани, ја објавува и стапката на позитивност на седумдневно ниво.

Од почетокот на пандемијата во земјата се потврдени 3.661.004 случаи на COVID-19, се проценува дека има 168.440 реинфекции што е 4,4% од вкупниот број на позитивни резултати, а починаа вкупно 30.218 лица.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Регион

Во Бугарија се преврте автобус со деца од Србија, најмалку 17 повредени

Read more

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Read more

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Read more

Во кафуле во Подгорица келнерите носат униформи со Z

Read more
 

Вести

Регистрирани 521 случај на COVID-19, починати три лица

Читај повеќе

Во Битола запленета дрога вредна 800.000 евра, приведени 5 лица

Читај повеќе

Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

Читај повеќе

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Читај повеќе

Приведено лице за издржување на двегодишна казна затвор

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер и температури до 37 степени

Читај повеќе

Арафат Муареми се повлече од функцијата директор на Управата за финансиска полиција

Читај повеќе

Рускоска суспендирана од работното место

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе