На секои 135 секунди се продава по еден Ford Focus во Европа

Во европскиот оддел на Ford имаат причини за да се радуваат, затоа што актуелната продажба на Ford Focus во Европа се одвива одлично.

Продажбата на кросовери и SUV возила во Европа очигледно не е препрека за Ford, затоа што актуелниот Focus на Стариот контитент се продава подобро од очекуваното.

Ford објави дека продажбата на Focus во 20 европски земји ги надмина очекуваните резултати од 2015 година, а велат дека по еден Focus се продава на секои 135 секунди.

Ford Focus од четвртата генерација беше претставен во јуни минатата година, а тогаш на купувачите во Европа продадоа повеќе од 250.000 примероци.

Наследникот на популарниот модел Escort е претставен во 1998 година, а со споменатите 250.000 примероци Европа од 1998 година „проголта“ повеќе од седум милиони автомобили.

Во европскиот оддел на Ford мислат дека една од причините за досегашната одлична продажба е можноста да се избира помеѓу повеќе каросериски и моторни опции.

Пред пристигнувањето на најмоќната верзија со ознака RS, на Ford ќе се приклучи и „мека“ хибридна верзија која на пазарот би требало да се појави во мај.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Автомобили

Дали кинеските електрични автомобили ќе доминираат на глобалниот пазар?

Read more

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Read more

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Read more

Голем пропуст на Model 3 на Tesla - се откачи волан во текот на возењето

Read more

Ново

  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • play_arrow

Циклонот Јанос пустоши во Грција – двајца загинати, поплави и огромна штета

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Читај повеќе

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум

Читај повеќе

Променливо облачно време со сончеви периоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе