На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

А.С.
/ 29.05.2023 / 09:47

Ако цел живот неуморно работевте за да станете еден од најбогатите луѓе на светот, може да ви биде простено што сакате да забавите, да јадете добра храна и да накачите неколку килограми.

Но, тоа не беше случај со Џеф Безос, кој од слаб шеф на книжарница се трансформираше во фит милијардер. Јавноста беше воодушевена од неговата телесна трансформација, која навидум се случи преку ноќ во 2017 година, кога се појави во тесен елек и ги покажа мускулестите раце.

Но, вистината е дека Безос не се грижел многу да води здрав живот додека не влегол во средна возраст. Се верува дека откако Amazon ја купи компанијата за здрава храна Whole Foods, тоа ја поттикна промената во 2017 година.

Осум часа сон се неопходни за успех

Постојат клинички докази дека спиењето е од суштинско значење за когнитивното функционирање, расположението и менталното, кардиоваскуларното, цереброваскуларното и метаболичкото здравје. Џеф Безос разбира дека добрата хигиена на спиење е исто толку важна како и вежбањето.

„Ми требаат осум часа сон. Размислувам подобро, имам повеќе енергија и сум порасположен“, рече тој на конференцијата во Економскиот клуб во 2018 година.

Религиозно вежба со познат тренер

Безос работи со тренерот Вес Окерсон, кој е заслужен за подготовката на Том Круз за неговиот трилер Valkyrie од 2008 година. Окерсон е страстен поборник за вежби со мало оптоварување и висок отпор, како што е веслањето. Исто така ги охрабрува своите клиенти да вежбаат надвор. Омилени тренинзи му се трчање по угорнини и удолници, кајак и сурфање.

Процентот на здрава телесна маст кај мажите на возраст од 40 до 59 години е помеѓу 11 и 21 процент. Одењето под тој праг може да доведе до „испиен“ изглед. Оние кои внимателно ја следат трансформацијата на Безос веруваат дека тој сега е меѓу 12 и 14 проценти телесна маст.

Исхрана богата со протеини

Безос јаде многу протеини, кои ги комбинира со храна богата со здрави масти, како што е авокадото. Окерсон е застапник на кето диетата, па не би било чудно доколку славниот милијардер го следи тој пристап.

Безос еднаш откри дека омилен појадок му е медитерански октопод со компири, сланина и јогурт со лук, а сака да се почести и со хамбургер од McDonald’s.

Гласини за стероиди

Се шушка дека Безос го довел телото во форма со инјекции со тестостерон. Со оглед на неговата 59-годишна возраст, многумина се сомневаат дека тој можел да постигне таков изглед без помош на некои лекови.

Дерматологот Роберта Дел Кампо рече: „Нема шанси тоа е само диета и вежбање“, а д-р Камерон Сепах додаде: „Верувајте ми, Безос фармаколошки го зголемува тестостеронот - погледнете му ги рацете!„

Безос ги демантираше тие гласини. Анонимен извор близок до милијардерот изјави за TMZ во 2021 година дека тие се „100 проценти лажни“.

Тагови
реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Фит

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more

Што да се јаде во процесот на слабеење? Најдобри намирници за појадок со висока содржина на протеини

Read more

Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе