Началник во полиција во Атланта суспендиран поради контроверзна објава

МИА/КАЈГАНА
/ 17.06.2020 / 09:43

Началник на локалната полиција на подрачјето на Атланта, во сојузната држава Џорџија, е суспендиран и е под истрага затоа што на својот профил на Facebook објави дека не го поддржува движењето „Животите на црнците се важни“(Black lives matter).

Началникот Крис Баерс на својот профил на Facebook објави текст полн со контроверзни проценки и напади врз афроамериканската заедница.

Тој оцени дека со поддршка на движењето „Животите на црнците се важни“ се одобруваат убиствата на (американски) браќа и сестри.

Властите информираа дека по објавата на Баерс почнале прво да собираат податоци за него, а сега истрагата е „насочена на други прашања кои не се поврзани само со објавата на Facebook“. 

Remote video URL
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Свет

Франција ќе екстрадира лидер на ЕТА во Шпанија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Чавушолу: Ако Азербејџан побара, Турција ќе интервенира во Нагорно-Карабах

Read more

Европол: Уапсени 166 криминалци од Југоисточна Европа

Read more

Вести

Франција ќе екстрадира лидер на ЕТА во Шпанија

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Читај повеќе

Кривична за скопјанец кој ја претепал својата мајка

Читај повеќе

ССМ: Работодавачите да ја исполнат обврската и да исплатат К-15

Читај повеќе

На ГАК новороденче родено позитивно на COVID-19, се испитува дали е прв случај за вертикална трансмисија

Читај повеќе

Одлуката за прекин на флексибилното работно време вратена на повторно разгледување во Владата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ на протест в сабота „против неправда, реваншизам и политичко насилство“

Читај повеќе

Нови 194 случаи на COVID-19 од 1.697 тестирања

Читај повеќе