Начинот на којшто Италијанците си помагаат едни со други е лекција за целиот свет

Корпи со храна коишто висат од терасите во Милано станаа заштитен знак на градот. Во нив има храна којашто не се расипува, средства за лична хигиена, чоколадо или којшто има по дома а не му е потребно.

Овие корпи со храна се за оние коишто немаат пари или не смеат да излезат до продавница.

Во Милано оваа иницијатива ја покренаа група од дваесеттина жени кои живеат во преградие на Ломбардија, која е меѓу најзагрозените области поради новиот коронавирус.

Нив ги инспирираа жителите на Наполи кои на 2 април направија 16 големи корпи и ги спуштија со јаже од зградите за да може секој да се послужи. Сè е анонимно, и кој дава, и кој зема.

На корпата е закачен знак кој е преведен на 9 различни јазици на кој пишува „Секој кој сака нека стави нешто, а на кому му треба нешто нека земе“.

Во Наполи овие корпи ги нарекуваат „корпи на солидарноста“, а во Милано „висечки корпи“(ceste sospese).

 

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Живот

Почина славниот современ уметник Христо

Read more

Што вели науката за бебињата родени во јуни?

Read more

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Read more

Магазин

  • play_arrow

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Читај повеќе
  • filter

Почина славниот современ уметник Христо

Читај повеќе

Што вели науката за бебињата родени во јуни?

Читај повеќе

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Читај повеќе
  • play_arrow

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Читај повеќе
  • play_arrow

Ресторан во Холандија ги замени келнерите со роботи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Белгиски вафли

Читај повеќе

Предлог за читање: „Виенски гамбит“ – Анде Јанков

Читај повеќе

Кој како се снајде за маска

Читај повеќе