Нацистички униформи и оружје украдени од музеи во Холандија

Во изминатите две недели разбојници украдоа ретки нацистички шлемови, оружје и униформи во вредност од над 1,5 милиони евра од два холандски музеја посветени на Втората светска војна.

Тие украдоа оружје и униформи од музејот Бек, а пред две недели и од музејот во Осендрехт на југот на Холандија, изјави Јанеке Кенис, портпаролка на музејот Оверлон.

„Не веруваме дека украдените предмети ќе бидат понудени отворено за продажба преку Интернет, бидејќи целото оружје е нумерирано и тие се уникатни парчиња што веднаш ќе бидат препознаени“, рече таа.

Открила дека крадците биле одлично подготвени и се чини дека ги украле експонатите за приватни колекционери на нацистичка меморабилија.

„Тие веројатно ги посетувале музеите и ги забележувале местата со експонати кои им биле интересни. Работеле по список и сè направиле многу професионално“, објасни Кенис.

Од воениот музеј во Бек предметите биле однесени во неколку возила откако разбојниците ја пробиле капијата, а потоа и влезната врата во зградата.

Музејот во Бек во својата поставка ја имаше приказната за германскиот падобранец Август Сегел, раскажана преку 150 костимирани ликови.

Од музејот во Осендрехт крадците исчистиле сè - униформи на СС, шлемови, капи, падобрани, огнено оружје, двоглед и многу други предмети вредни стотици илјади евра на црниот пазар.

По грабежот, музејот Оверлон ги врати останатите изложени предмети што беа земени на позајмица на сопствениците, бидејќи смета дека се премногу скапоцени за да останат изложени на јавноста.

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Чек дис аут

Ова е најголемиот волк во светот

Read more

Неверојатна борба меѓу тигар и мечка

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Магазин

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Читај повеќе