Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Рафаел Надал нема да игра на третиот грен слем во сезоната, Вимблдон, откри селекторот на шпанскиот олимписки тим, Давид Ферер.

Надал ќе го пропушти неофицијалното светско првенство во тенис за да се подготви за Олимписките игри во Париз.

Славниот Шпанец последен пат на Вилблдон настапи во 2022 година, кога беше елиминиран во четвртфиналето.

Надал, поради повредата малку играше во псоледните 18 месеци. Пред две недели настапи на Ролан Гарос, каде беше елиминиран во првото коло од Александер Зверев.

Надал на Олимписките игри ќе настапи во сингл и во двојки со Карлос Алкарас.

Тој веќе има две олимписки злата, едно во сингл во Пекинг во 2008 година и едно во двојки со Марк Лопес од Рио пред осум години.

Олимписките игри почнуваат на 26 јули.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Тенис

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Read more

Ѓоковиќ го прозва својот долгогодишен спонзор

Read more

Медведев го елиминираше носителот број 1, Јаник Синер

Read more

Откриена вистинската причина за лутата реакција на Ѓоковиќ на Вимблдон

Read more
 

Спорт

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе