Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Шпанскиот ас Рафаел Надал по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот.

Надал загуби 600 поени на денешната АТП листа, со што падна од деветтото на 13. место. Го престигнаа Хуберт Хуркач, Тејлор Фриц, Јаник Синер и Камерон Нори.

Надал влезе во првите десет тенисери во светот на 25 април 2005 година, а во Топ 10 остана рекордни 913 недели.

Во реалноста, Надал помина 934 недели во првите десет, но 22 не беа пресметани бидејќи рангирањето беше „замрзнато“ во текот на 2020 година поради пандемијата на коронавирус.

За каков подвиг станува збор и податокот дека следен тенисер во таа статистичка категорија е Џими Конорс, кој 788 недели беше во Топ 10.

Шпанскиот тенисер доживеа пад поради повредите кои го спречија да игра цели два месеци. Неговиот последен меч беше на 18 јануари, кога беше елиминиран од Австралија опен веќе во второто коло од Мекензи Мекдоналд.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Тенис

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ: Како што Коби велеше - ги мразат само најдобрите

Read more

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Read more

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе