Нафтата најскапа во последните седум недели

Цените на нафтата на меѓународните пазари се највисоки во последните седум недели, под влијание на напорите на ЕУ да воведе забрана за увоз од Русија и очекувањата за поголема побарувачка по олеснувањето на кинеските мерки за заклучување поврзани со ковид.

Цената на барелот на лондонскиот пазар порасна во пладневното тргување во однос на претходното затворање за 1,26 долари, на 115,50 долари. На американскиот пазар се зголеми за 1,17 долари, на 115,37 долари.

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот не успеаја да ја убедат Унгарија да го укине ветото на предложеното ембарго за увоз на нафта од Русија. Но, некои дипломати веруваат дека постепена забрана за увоз на руска нафта може да биде договорена на самитот на 30-31 мај.

На цените влијаат и мерките во Кина

Цените се поддржани и од надежите за закрепнување на побарувачката поради олеснување на мерките за заклучување во Кина, но и растечките геополитички тензии меѓу ЕУ и Русија поради лошиот пристап на Шведска и Финска во НАТО.

Поддршка за цените беше обезбедена и со бројки кои покажуваат дека членките на ОПЕК и партнерските производители, вклучително и Русија, произвеле многу помалку од износот од договорот во април за постепено ублажување на рекордните намалувања на производството за време на пандемијата во 2020 година.

Можен е и дополнителен пад на залихите на гориво во САД. Неделните извештаи за залихи се очекува да покажат зголемување на залихите на сирова нафта и пад на залихите на деривати и бензин.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Бизнис

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more

Норвешка ѝ доаѓа на помош на ЕУ откако Русија ја намали испораката на гас

Read more

Нови проблеми за Netflix  - отпушта уште 300 вработени, продолжува да губи претплатници

Read more
 

Вести

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Читај повеќе

Ресенчанец се обидел да прегази комунални инспектори и полицаец во Прилеп

Читај повеќе

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Читај повеќе

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Читај повеќе

За излез на Богородица и Дојран и за влез на Табановце се чека околу половина час

Читај повеќе

ЕСМ понуди 48 евра за мегаватчас производствена електрична енергија

Читај повеќе

Куќа изгоре во пожар во тетовска Шипковица

Читај повеќе

Украина нареди повлекување на своите војници од Северодонецк

Читај повеќе
  • play_arrow

Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Читај повеќе