Нафтата поскапува седма недела по ред

Цената на барел нафта на лондонскиот пазар порасна минатата недела, седми пат по ред, достигнувајќи ново ниво за три години, бидејќи се очекува побарувачката да продолжи да зајакнува, додека понудата е ограничена.

Цената на барелот на лондонскиот пазар порасна за 1 отсто минатата недела, на 85,53 долари, и во еден момент достигна 86,10 долари, новото највисоко ниво во последните три години.

На американскиот пазар, пак, барелот поскапе за 1,7 отсто на 83,76 долари, ново највисоко ниво од октомври 2014 година.

Зошто растат цените на нафтата?

Растот на цените е поддржан од растот на побарувачката на нафта, но и на други извори на енергија поради закрепнувањето на светската економија од корона кризата, додека најголемите производители на „црното злато“ имаат релативно ограничено производство.

Покрај тоа, цените растат поради стравувањата од недостиг на јаглен и гас во Кина, Индија и Европа, што поттикна раст на цените на овие извори на енергија. Како резултат на тоа, некои производители на електрична енергија се префрлија од гас на поевтиното масло за греење и дизел.

Кина минатата недела објави дека ќе интервенира за да го запре зголемувањето на цените на јагленот и да обезбеди снабдување со електрична енергија во пресрет на зимата.

И покрај зголемената побарувачка, Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, предводени од Русија, на почетокот на октомври одлучија да го зголемат производството за само 400.000 барели дневно во ноември, како што се договорија летово.

„Цените исто така би можеле да се зголемат на многу краток рок бидејќи инвеститорите навистина немаат поттик да продаваат, со оглед на глобалниот недостиг од снабдување со енергија и фактот дека ОПЕК + само гледа што се случува“, објаснува Луиз Диксон од Rystad.

Американскиот пазар, исто така, беше поттикнат минатата недела со податоците од Министерството за енергетика дека залихите на сурова нафта во центарот на Кушино паднаа на 31,2 милиони барели, што е најниско ниво од октомври 2018 година.

„Побарувачката во САД за бензин се чини дека доживува продолжено лето“, заклучуваат аналитичарите на PVM, посочувајќи на најголемата побарувачка во овој период од годината од 2007 година, и покрај високите цени на бензинските пумпи.

Цената на барелот на лондонскиот пазар порасна за повеќе од 50 отсто од почетокот на годината, благодарение на закрепнувањето на побарувачката на нафта поради закрепнувањето на економиите, но и на одржувањето на производството на ОПЕК под нивото пред пандемијата.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Бизнис

Русите ги зафати „крипто треска“

Read more

Во првите три квартали од 2021 добивката на „Макпетрол“ е 20 милиони евра

Read more

Зошто паѓаат цените на нафтата четврта недела по ред?

Read more

Ел Салвадор сака да изгради Биткоин Град

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе