Наизглед бесмислени тврдења кои науката ги докажа како вистинити

Колку пати сте слушнале некој од овие совети и незаинтересирано сте мавтале со раката? Верувале или не, научниците мислат дека грешите.

Пилешката супа лекува настинка

Малкумина сериозно го сфаќаат ова тврдење, покрај толку многу лекови, но излегува дека тоа не е толку далеку од вистината како што мислевме.

Имено, научниците утврдиле дека пилешката супа ја забавува активноста на белите крвни зрнца кои доведуваат до воспаление, беше истакнато на веб-страницата на познатата клиника „Мејо“. Покрај тоа, таа, како и секоја друга течност, спречува дехидрација.

Едно јаболко на ден ве одржува здрави

Истражувањето спроведено во 2013 година од британски научници, кое го истражуваше ефектот на статините или јаболката врз смртноста на кардиоваскуларните пациенти на возраст над 50 години, покажа дека ако сите жители на Обединетото Кралство на оваа возраст јадат по едно јаболко дневно - дури 8.500 срцеви и мозочни удари биле спречени на годишно ниво, или барем одложени.

Икање во бременост - знак дека бебето ќе се роди со коса

Лекарите од болницата „Џон Хопкинс“ во Балтимор спровеле студија за да го демантираат ова тврдење, но се покажало дека е точно: поради зголеменото лачење на хормонот кој предизвикува раст на влакна кај фетусот, се јавува и икање.

Бројте овци за да заспиете

Иако изгледа неверојатно, оваа ментална вежба всушност функционира во повеќето случаи. Како што покажа експеримент на научниците од Оксфорд, субјектите кои се обиделе да заспијат замислувајќи плажа или водопад вложиле многу повеќе енергија отколку оние кои замислувале поле полно со овци и ги броеле.

Чоколадото ги ублажува менструалните грчеви

Дали знаевте дека чоколадото содржи антиоксиданси кои го подигнуваат нивото на серотонин во телото, што дополнително доведува до опуштање на мускулите и подобро расположение.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе