Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Сакате да имате што повеќе растенија во вашиот дом, но како и да ги одржувате, на крајот тие „умираат“. Во продолжение ви пренесуваме неколку грешки кои повеќето луѓе ги прават кога се грижат за домашните растенија.

Многу луѓе сакаат растенија во затворен простор, но влегуваат неподготвени во обврската да се грижат за нив? Меган Кавано, експерт за нега на домашни растенија, ги откри четирите најчести грешки што луѓето ги прават во одгледувањето собни растенија.

Не им го овозможувате на растенијата соодветното количество на сончева светлина

„Сончевата светлина (или недостатокот од неа) беше дефинитивно причината зошто имав историја на убивање растенија. Се обидов да ги ставам во просторијата каде што мислев дека изгледаат најдобро како декор, но тоа не беше секогаш најздравото место за растење“, сподели Кавано.

Таа додава дека дури и кога се обидела да обрне внимание на потребите од светлина на нејзиното растение, не била сигурна дали природната светлина во нејзиниот дом е директна сончева светлина или индиректна сончева светлина.

Премногу или премалку ги наводнувате вашите растенија

Да им ставите вода или не? Тоа е големо прашање кога станува збор за грижата за растенијата, и едно со кое Меган мака мачеше.

„Знаев дека на сукулентите не им треба многу вода, но откако прочитав неколку написи, сфатив дека еднаш неделно е веројатно премногу. Сега се обидувам да наводнувам еднаш на неколку недели, или - пореално - кога само ќе помислам поминало некое време“, рече таа.

Па, како да знаете дали премногу ги наводнувате растенијата? Научете да ја „читате“ земјата, односно супстратот во кој е засадено растението.

Не знаете дали растението е за внатре или за надвор

Обидот да се избере собно растение е тешка работа. Се разбира, се грижите за тоа како изгледа, но исто така треба да знаете дали е воопшто собно растение или не. Истражувањата открија дека многу луѓе не можат да направат разлика помеѓу внатрешните и надворешните растенија. Ако сте еден од нив, не плашете се – затоа што не само што има растенија кои можат да растат и внатре и на отворено, туку и многу домашни растенија може да се преселат надвор во летните месеци или обратно.

Не ги кастрите вашите растенија

Кастрењето на растенијата може да звучи страшно, но тоа е само термин за отсекување на мртвите лисја или пупки за да се поттикне нов раст. И не ви требаат ни фенси ножици за кастрење – доволни ви се стерилизирани кујнски ножици.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Живот

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Read more

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Read more

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе