Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

А.С.
/ 02.07.2022 / 09:26

Кога дури и научниците и истражувачите не можат да дадат точен одговор за тоа колку и како треба да вежбаме за да останеме здрави и во форма, се чини станува сѐ потешко да се мотивираме за да се раздвижиме или да го зголемиме темпото на физичка активност.

Иако во некои области има контрадикторност, за овие три работи нема сомнение дека станува збор за митови што ве спречуваат да го извлечете најдоброто од физичката активност за вашето здравје и форма.

МИТ: Вежбањето не помага во борба против негативните последици од стареењето

ВИСТИНА: Редовното вежбање има поволно дејство на мозокот и на телото што несомнено помага во балансирање на негативните последици од стареењето. Истражувањата покажале дека постарите лица кои се физички активни имаат помалку знаци на потенцијално срцево заболување што се одредуваат со клучни маркери на оштетување во крвта.

Умерената физичка активност никогаш не е на одмет за одржување на здрава форма и флексибилност, на секоја возраст.

МИТ: Забавениот метаболизам е главната причина за дебелеење со текот на годините

ВИСТИНА: Кога станува збор за капацитетот за горење калории, нашиот метаболизам речиси не се „поместува“ по 30-тата година, но тоа значи дека тоа не е вистинскиот виновник за зголемувањето на теината ссо секоја наредна деценија.

Здебелувањето со годините повеќе се должи на навиките за физичка активност, што значи дека ако сакате убаво обликувано тело, ќе треба да се испотите.

МИТ: За да останете во форма доволно е да вежбате еднаш до два пати неделно

ВИСТИНА: Еднаш до два пати неделно нема да биде доволно ако сакате здраво, флексибилно и обликувано тело.

За да добиете вистински резултати треба да вежбате три до пет пати неделно. Не мора сите тренинзи да бидат со ист интензитет, но направете нешто, макар и непрекината прошетка со исто темпо, во времетраење од 30 минути.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Фит

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Read more

Проверете колку сте издржливи: 24 минути комплексни јога вежби

Read more

Најдобрите пилатес вежби за совршени нозе

Read more

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Read more
 

Магазин

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе

Хормонот на стрес ги продолжува симптомите на ковид, покажа студија

Читај повеќе

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Читај повеќе

Наизглед бесмислени тврдења кои науката ги докажа како вистинити

Читај повеќе