Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Одењето на годишен одмор може брзо да се претвори од безгрижно патување во кошамар, понекогаш и поради малите нешта поврзани со автомобилот.

За да ви помогнат да си го олесните летното возење, експертите ги издвојуваат најчестите грешки што ги прават возачите кога одат на летен одмор со автомобил.

1. Ставање погрешно гориво во возилото.

2. Возењето на резерва може да биде проблем, поради што често се случува возилото да остане без гориво, бидејќи во текот на летните месеци може да се случи компјутерот погрешно да ја пресмета преостанатата количина на гориво во возилото.

3. Пливање со клучеви, губење клучеви во вода или заклучување на клучевите во возилото.

4. Прегревање на квачилото во долги колони на нагорнина, кочење на квачилото...

5. Може да се случи возачот да не знае каква помош има на располагање и да не ги знае броевите на службите за помош на пат во земјата каде се наоѓаат.

6. Лоша подготовка на приколката што е често преоптоварена, за стари, лоши гуми кои лесно пукаат. Проблеми со осовината или лежиштата на приколката, неисправни светла на приколката, слабо обезбеден товар на покривот на возилото...

7. Употребата на климатизација во возилото во текот на летните денови е неизбежно, но се препорачува умерено користење поради преоптоварување и дефекти на алтернаторот поради континуирано работење на вентилаторот.

8. Една работа што многумина ја забораваат е да понесат церада за возилото кога одат на годишен одмор. Откако ќе пристигнете на дестинацијата и нема да го користите возилото подолго време, препорачливо е да го паркирате во сенка и да го покриете со церада за да избегнете дефекти на електрониката и батериите на возилото кои не се отпорни на покачени температури и подолги периоди на неактивност за време на годишните одмори.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Авто новости

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Read more

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Read more

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Read more

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Читај повеќе

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Читај повеќе

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Читај повеќе
  • filter

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Читај повеќе

Скапа играчка: Кој може да си дозволи електричен автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога ќе видиме „безвоздушни“ гуми на патиштата?

Читај повеќе

Audi A1 ќе се пензионира

Читај повеќе

Како се мери брзината на автомобилите?

Читај повеќе

Сакате брзо возење? Ова се земјите со најмали ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе