Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Скоро три од четири жени чувствуваат болка во текот на сексуален однос во одреден момент во животот. Без разлика дали е привремена или хронична болка, таа умее да биде неверојатно фрустрирачка. Но, тоа што е уште полошо е што многу жени трпат болка наместо да побараат помош, пишува Health24.

Постојат неколку потенцијални причини поради кои жените се чувствуваат непријатно или чувствуваат болка во текот на сексот.

Медицински проблем

Болката во текот на сексот често е поттикната од медицинска состојба, смета гинекологот Драион Бурч. Вагинитис или воспаление на вагината предизвикана од габична инфекција или полово-пренослива болест е една од најчестата причини.

„Постојат и структурни недостатоци кои предизвикуваат болка и кои на крај може да имаат потреба дури и од операција, како „превртена“ матка (состојба кога матката е навалена кон грбот)“, вели тој.

Во некои случаи болката може да биде предизвикана и од други фактори како што се ендометриоза, инфекција на бешиката, цисти на јајниците, миоми на матката и слично.

Хормони

„Исто така, може да имате вагинална сувост предизвикана од падот на естрогенот поради стрес, лекови или менопауза“, вели гинекологот.

Естрогенот го одржува екосистемот на вагината и ја прави подмачкана, па какви било флуктуации поврзани со овој хормон може да го отежнат сексот.

Лубриканти

Не ги потценувајте лубрикантите. Иако вагината природно се подмачкува, без разлика на веќе споменатите медицински причини, многу жени чувствуваат сувост на вагината. Лубрикантите може да се најдат многу корисни во такви ситуации.

За да избегнете алергиски реакции, користете лубриканти со природна pH рамнотежа.

Голем пенис

Некои жени имаат проблеми со адаптација на голем пенис, па во тој случај треба да се обидат со промена на позите.

Сексуални трауми

„Жените може да доживеат болка во текот на сексот поради страв од сексуален напад“, вели Бурч.

Во некои случаи, психолошката траума може да предизвика затегнување на вагиналните мускули или грчење во текот на сексот, што обично се нарекува вагинизам. Во тој случај може да се препорача посебен режим на вежби за опуштање на вагиналните мускули.

Тагови
реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Read more

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Read more

Љубов и секс

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Read more

Зошто не можат да најдат љубов? Лавот е егоист, Бикот предвидлив

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more
 

Магазин

Идеја за ручек: Потпечени макарони со колбаси

Читај повеќе

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Читај повеќе

Зошто пешачењето во природа е добро за вашето здравје?

Читај повеќе

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Читај повеќе

Рецепт на денот: Шницли во сос со сенф

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе