Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Денес постојат стотици раси на мачки и секој од тие видови има нешто посебно што го прави уникатен. Но, дали некогаш сте се запрашале која раса на мачки има најнеобичен изглед?

Ликои (Lykoi) се секако најнеобичните мачки кои личат на врколаци од бројни приказни и филмови. Мачките од оваа раса се целосно здрави, а нивниот изглед е резултат на природни мутации.

Нивната седа коса со повремени бели прамени и нивното лице, кое е главно без влакна, резултира со тоа што луѓето ги поврзуваат со споменатото митолошко битие. Иако не изгледа така, нивното крзно воопшто не е грубо, туку многу мазно.

Ветеринарот Антонио ДеМарко видел само една или две мачки Ликои во својата ординација во последните 15 години. Тој вели дека овие таканаречени „врколаци“ имаат помалку фоликули по група фоликули на влакна во споредба со вообичаените домашни мачки.

Ветеринарот Џони Гобл е заслужен за оваа раса и тој тесно соработуваше со генетичарите од Универзитетот во Калифорнија, Дејвис и дерматолози од Универзитетот во Тенеси за да ги исклучи здравствените проблеми поврзани со оваа раса. Поради внимателниот процес на размножување, овие мачки се сметаат за здрава раса која може да живее до 15 години.

Како и кај расите на мачки целосно без влакна, мачките Lykoi треба повремено да се капат за да се спречи нивната кожа да стане мрсна. Имајте на ум дека овие мачки, како и оние целосно без влакна, се склони кон изгореници од сонце. Ако навистина ги извадите од дома, дефинитивно ќе треба да ги заштитите со крем или облека што ги блокира УВ зраците. Ќе треба секојдневно или барем на секои седум четкања, исто како и повеќето други мачки.

Поголемиот дел од времето, тие ќе опуштат помалку од расите на мачки со коса, но немојте да се изненадите ако вашата мачка Lykoi целосно го изгуби крзното во одреден момент. Овој феномен има дури и свое име - wolfing out. Секако, нивното уникатно крзно ги прави поподложни на некои болести, па ова е раса која нема да биде добар избор за луѓе кои не се подготвени за милениче со специфични потреби.

Бидејќи потекнуваат од диви мачки, нивниот ловечки инстинкт е многу силен. Исто така, посвојувањето на оваа мачка не се препорачува ако веќе имате мали крзнени миленичиња како хрчаци. Тие лесно би можеле да станат нејзин плен.

Овие мачки се многу енергични и интелигентни и секогаш ќе најдат нешто ново за истражување. Поради оваа разиграна природа, една од нивните омилени занимации е учењето трикови.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Чек дис аут

„Паштета туристите“ достигнаа нов левел: Си печат пиперки на грчките плажи

Read more

Љубљана ја подигна одбојката на друго ниво

Read more

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Read more

Путин во фустан во боите на виножитото во ревија создадена со вештачка интелигенција

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе