Најчудните гаџети за кои веројатно не сте ни слушнале

Сајтот Make of Us направи листа на најчудните гаџети досега направени. Листата е преполна со интересни технолошки чуда, а ова се дел од нив.

1. The HushMe

Remote video URL

Гаџетов служи да блокира звуци кои доаѓаат од вашиот мобилен телефон во текот на повик. Го поврзувате гаџетот со вашиот телефон и со слушалки, го ставате околу устата и разговарате без никој да ве слушне.

2. Pavlok

Remote video URL

Оваа нараквица во зглобот спроведува мали електрошокови кога ќе се обидете да направите нешто што не треба. На многу луѓе им помогнала да ослабат, да се откажат од цигари и слично.

3. Quoobo

Remote video URL

Роботска перница со опашка која има за цел да ве смири.

4. Hatch Baby Changing Pad

Remote video URL

Креветче коешто следи сè што прави бебето, ја мери неговата тежина, следи колку често менувате пелени, колку често го храните бебето, колку калории внесувате и слично.

5. The Smart Belt

Remote video URL

Паметен ремен со кој може да го мерите обемот на струкот, тежината и друго.

6. The Quirky Egg Minder

Remote video URL

Држач за јајца кој поврзан со телефонот известува кога јајцата ќе се расипат.

7. Clocky Rolling Alarm Clock

Remote video URL

Аларм што бега по собата, за да го исклучите мора да го бркате.

8. The Somnox

Remote video URL

 

Робот којшто ви помага да заспиете и убаво да спиете. Перница што испушта звуци на дишење и понекогаш преде како мачка.

9. Toilet Night Lights

Remote video URL

Не мора да палите светло, вашата тоалетна школка свети како Лас Вегас.

10. The Moodmetric Smart Ring

Remote video URL

Прстен којшто ве одржува среќни и ги мери вашите емоции, а може да го поврзете со телефонот.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Хардвер

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Read more

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Read more

Сите грешиме: Како од прва да се вклучи USB?

Read more

Што нуди новата GoPro камера Hero 10 Black?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе