Најдобриот начин за маринирање пилешко

Иако пилешкото меса може да се послужи во скоро секое јадење, тоа не значи дека секогаш е и вкусно. Затоа е важно да го маринирате пилешкото пред готвење, за да бидете сигурни дека секое залче ќе биде вкусно, сочно и меко.

Готвачот Патрик Лебо од ресторанот Бамбара во Солт Лејк Сити за Eat This, Not That откри начини за маринирање кои функционираат подобро од другите. За маринада тој препорачува масло од семки од грозје, сол, сок од лимон и зеленчук како магдонос, копар и власец.

„Неутралниот вкус на маслото дозволува да доминираат вкусовите на зеленчукот и пилешкото има повисока точка на чадење така што маслото нема да загори пред пилешкото да се испече. Лимонот исто така помага во омекнување на пилешкото месо и му дава вкус“, истакнува тој.

Препорачува прво да измешате масло, сол и сок од лимон во сад пред да го исечкате зеленчукот и го измешате со останатите состојки.

„Исечете ги билките и добро измешајте ги состојките“, вели Лебо. Ако тоа резултира со маринада која е премногу густа за ваш вкус, тој препорачува едноставно решение. Може сите состојки да ги ставите во блендер за да нема грутки, советува тој.

Најдобриот начин да ги соедините пилешкото и маринадата е да ги ставите во пластична кеса со затворач. Пред да го маринирате пилешкото, внимавајте да биде на собна температура за да ги апсорбира состојките на маринадата.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Read more

Рецепт на денот: Пилешко во сос со куркума

Read more

Витаминска бомба за одбрана од вируси

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Read more
 

Магазин

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Читај повеќе

Четири опасни датуми на кои треба да бидете внимателни во декември

Читај повеќе

Совети за жените кои планираат да забременат

Читај повеќе

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Читај повеќе

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Читај повеќе

Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Читај повеќе
  • play_arrow

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Читај повеќе

Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Читај повеќе