Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Компирот е неисцрпен извор на гастрономска инспирација и може да се подготви на 1001 начин.

 

Дали некогаш сте се обиделе да го печете во мешавина од стопен путер, пармезан и лук во прав? Тоа е фантастична комбинација која го подобрува вкусот, но и текстурата на компирот.

Состојки:

4 помали компири

6 лажици путер

3 лажици рендан пармезан

лук во прав по желба

сол и бибер по желба

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови.

2. Стопете го путерот и ставете го во правоаголен огноотпорен сад рамномерно на дното.

3. Путерот зачинете го со ренданиот пармезан и лук во прав.

4. Добро измијте и измијте ги компирите. Исушете ги и пресечете ги на половинки. Ставете ги компирите во рерна на стопениот путер со лушпата свртена нагоре.

5. Ставете сол и бибер на компирите.

6. Ставете ги компирите да се печат во рерна околу 40 до 45 минути, или додека не се готови.

7. Оставете компирите да се изладат најмалку пет минути пред да ги извадите од огноотпорниот сад. Ако се обидете да ги извадите од тавата жешки, крцкавата кора ќе се распадне и ќе остане на дното на садот.

8. Послужете со кисела павлака и малку свежи зачини.

Remote video URL
Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Рецепти

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Read more

Рецепт за мусака на полски начин

Read more

Кромид полнет со жолчки и бешамел

Read more

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе