Најдобриот рецепт за пирошки со шунка

Највкусни се кога се топли.

Потребни состојки:

350 г брашно

150 г варени компири

20 г квасец

1 лажичка сол

50 г путер

2 жолчки

Околу 150 мл млеко

За фил

150 г шунка

150 г кисела павлака

Сечкан магдонос

Бибер

Начин на подготовка:

Замесете тесто од брашно, варени и пасирани компири, додајте сол, жолчки, путер, квасец и топло млеко.

Оставете го тестото на страна и подгответе фил: исечкајте шунка на ситни коцки, зачинете со бибер, додајте павлака и сечкан магдонос и измешајте.

Размесете го тестото со дебелина од околу половина сантиметар, исечете триаголници. На средина на секој триаголник, по должина ставете од филот, направете пирошка и ставете ја на чинија, па повторете ја постапката со остатокот од тестото.

Откако ќе ги направите сите пирошки, ставете една по една во загреано масло и пропржете кратко додека да добијат убава боја. Извадете ги на чинија да го впие остатокот од маслото.

Послужете ги додека се уште топли со јогурт или кисело млеко.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Рецепти

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Read more

Идеја за ручек: Крем супа од целер и сирење

Read more

Освежително смути со киви и малини за идеален почеток на денот

Read more

Десерт на денот: Колач со мак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе