Најдобрите цитати за животот од Чарлс Буковски

Чарлс Буковски е еден од најцитираните автори на кои ќе наидете на интернет. Можеби затоа што Буковски пишувал поезија и романи со брутално искрен стил за кој до денес се дискутира.

На денешен ден, 9 март се навршуваат 27 години од неговата смрт, па по тој повод ги одвоивме најдобрите цитати на еден од најдуховитите и најинтелигентни автори н 20 век.

1. „Интелектуалецот кажува едноставна работа на комплициран начин. Уметникот кажува комплицирана работа на едноставен начин“.

2. „Најди го тоа што го сакаш и пушти го да те убие“.

3. „Добрата жена ме плаши бидејќи евентуално ќе ја сака мојата душа, но тоа што остана од мојата душа сакам да си го зачувам“.

4. „Лошиот вкус создава повеќе милионери отколку добриот“.

5. „Го сакав целиот свет или ништо“.

6. „Поезијата е тоа што се случува кога нема нешто друго“.

7. „Слободната душа е реткост, но ќе ја препознаеш кога ќе ја видиш, особено затоа што покрај неа или во нејзина близина ќе се чувствуваш многу, многу добро“.

8. „Во мојата работа како писател, јас само го фотографирам во зборови тоа што го гледам“.

9. „Некои луѓе никогаш не полудуваат. Мора да имаат ужасни животи“.

10. „Пиеме кафе и се преправаме како да не гледаме еден во друг“.

11. „Секогаш се наоѓа некоја жена да те спаси од друга“.

12. „Јас сум гениј, но тоа никој не го знае освен мене“.

13. „Убавите мисли и убавите жени не траат долго“.

14. „Ако сакате нешто да направите, одете до крај. Во спротивно, не ни почнувајте“.

15. „Постојат и полоши нешта од самотијата“.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Книги

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Read more

Џ.К. Роулинг ја најави својата нова книга

Read more

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more

„Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски е „Роман на годината“

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе