Најдобрите песни наградени со Оскар

Оваа година Оскарот за најдобра оригинална песна го доби песната „Fight For You“ на пејачката H.E.R, a Variety направи листа со 10. најдобри песни кои добија Оскар.

Песната „White Christmas“ за филмот „Holiday Inn“ во 1942 година доби Оскар за најдобра песна.

Следи песната „Somewhere Over the Rainbow“ снимена во 1939 година за филмот „The Wizard of Oz“, а на листата е и песната „When You Wish Upon a Star“ снимена во 1940 година за филмот „Pinocchio“.

Remote video URL

Variety ги наведува и песните „Theme From ‘Shaft’ од филмот „Shaft“, но и „All the Way“ од филмот „The Joker Is Wild“(1957).

Уште една одлична песна на оваа листа е снимена во 1968 година за филмот „The Thomas Crown Affair“, а се вика „The Windmills of Your Mind“. Тука е и „Lullaby of Broadway“ која во 1935 година е снимена за филмот „Gold Diggers of 1935“.

Remote video URL

На списокот е и песната „Let it Go“ од популарниот анимиран филм „Frozen“, како и „Things Have Changed“ oд „Wonder Boys“.

На 10. место е песната „Last Dance“ од филмот „Thank God It’s Friday“(1978).

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Музика

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more

Фудбалерите добија втора навивачка песна за ЕУРО

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв трејлер за „Nine Perfect Strangers“ – новата серија со Никол Кидман

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го првиот трејлер за новата „Gossip Girl“

Читај повеќе

Арми Хамер по обвинувањата дека е садист и канибал замина на лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Силвестер Сталоне не се откажува од тренинзи ни на 74 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Sex/Life“

Читај повеќе

Филмска акција на малите екрани во јуни на Filmbox

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за крими драмата „No Sudden Move“

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнува третиот дел од познатиот хорор „A Quiet Place“

Читај повеќе

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Читај повеќе