Најдобрите секс пози за парови со силно либидо

Луѓето со високо либидо особено би можеле да уживаат во пози кои овозможуваат подлабока пенетрација или во оние кои помагаат односот да трае подолго, смета секс терапевтката Меган Флеминг.

Таа вели дека е идеално да ги менувате позите, преминувајќи од интензивни пози во оние кои овозможуваат подолга издржливост.

1. Доги стајл

Оваа секс поза е класичен избор за оние со силен сексуален нагон, смета Флеминг. Покрај тоа, позата е сестрана бидејќи и двајцата партнери можат да бидат на колена, едниот може да стои над креветот или и двајцата да стојат.

2. Повисока мисионерска поза

Освежете ја вообичаената мисионерска поза со перница под задникот.

„Одличниот секс се сведува на добри агли“, објаснува Флеминг и советува да најдете начини на кои може да ја дигнете карлицата за да овозможете поголем притисок.

3. Меѓусебна мастурбација

Не е поза, но е одлично решение за оние со силно либидо. Меѓусебната мастурбација дава контрола над сопствената издржливост и помага во создавање близина со партнерот, смета сексологот Џиџи Енгл.

„Ви предлагам да легнете на грб поради визуелно најотворено искуство на гледање на вашиот партнер“, вели таа.

4. Поза 69

Иако позата 69 е одлична за издржливост, Флеминг напомнува дека е важно да бидете внимателни ако ја правите подолго време. Ако никогаш не сте ја правеле, може да ја пробате бочно, двајцата партнери легнете на страна, а позата овозможува подолга акција.

5. Стоечки со една крената нога

Ваквиот секс може да биде забавен бидејќи може да биде надвор од креветот, каде веројатно се одвиваат повеќето ваши секс игри. Исто така, претставува и добар тренинг. Постојат неколку начини на сексуален однос во исправена состојба, но партнерката која ја крева само едната нога овозможува подлабока пенетрација и стимулација за двајцата.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Љубов и секс

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Read more

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more

Жените кои секој пат доживуваат оргазам ги прават овие пет работи

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе