Наједноставен рецепт за мрзлива пита со вишни

Сезоната на вишни започна, па не би било лошо да ги користите во разни десерти, а штом го видите зборот „лења“ во името на колачот, ќе знаете дека се работи за едноставна подготовка.

Мрзливата пита кај народот и натаму е популарна под југословенското име лења пита. Дали е мрзлива или лења, овој рецепт е дефинитивно уште „помрзлив“.

Она што го прави овој десерт уште полесен за подготовка е тоа што состојките се мерат во чаши, а во овој случај ќе ви треба чаша со волумен од 200 милилитри.

Потребни состојки:
  • 4 јајца
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 2 кесички шеќер од лимон
  • 2 чаши брашно
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 500 гр цреши
  • 3/4 чаша масло
  • 1 чаша цврст јогурт
  • шеќер во прав
Подготовка:

Најпрво одвојте ги белките и жолчките во два сада. Потоа во садот со жолчките додајте обичен шеќер, ванилин и шеќер од лимон и матете со миксер додека смесата не се удвои во големина. Додадете масло, јогурт, брашно и прашок за печиво и убаво изматете.

Оставете ја смесата со жолчки настрана, а потоа изматете ги белките во крут снег, па внимателно додадете ја и измешајте ја со лажица додека не добиете изедначена смеса. Префрлете ја смесата во подмачкана и набрашнета тава за печење и додадете ги исчистените вишни.

Печете во загреана рерна на 180°C околу 30 минути. Кога малку ќе се олади посипете со шеќер во прав.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Рецепти

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе