Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Носењето заштитна маска во јавност помага во спречувањето на ширење на коронавирусот, но некои луѓе сепак имаат проблеми со нејзината употреба. Ја носат, но со неа ја прекриваат само устата, но не и носот.

Угледен германски виролог истакнува дека таквото користење нема никаква смисла.

„Ако носот остане откриен, честичките имаат директен пат до организмот и тоа е исто како да воопшто не носите маска“, вели д-р Јонас Шмит-Чанасит.

Додава дека целта на заштитната маска е да ги задржи честичките кои нејзиниот носител ги испраќа кога зборува, кашла или кива. Со тоа, другиот е заштитен од зараза. До одредена мера маската го штити и носачот од вдишување на туѓите честички.

Но, ако носот остане откриен, честичките имаат директен пат. Правилно е маската да не ја допирате со раце и да ја користите единствено со помош на лентичките за ставање или вадење.

Добро е да ја носите маската кога сте во близина на други луѓе подолго време, на пример во автобус. Можноста за зараза не е толку веројатна ако сте покрај некого во текот на пократко време.

„Десет до 15 минути, тоа е критичната точка“, вели докторот.

На многу места носењето заштитна маска е задолжително. Но, германскиот виролог вели дека и со маска треба да држиме физичка дистанца, бидејќи маските не ги носиме доволно цврсто за да нè заштитат од аеросолите, уште помали честички во воздухот кои лесно можат да дојдат до устата и од страничните отвори.

реклама

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Лазаров: Го допревме дното

Read more

Здравје

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Read more

Пет трикови за зима без настинки

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more
 

Магазин

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе
  • filter

Футуристички концепт: Ротирачки облакодер што генерира електрична енергија

Читај повеќе