Најголемите митови за автофагија

Летото е пред вашата врата, а слабеењето е главна тема. Сите сакаат брзи резултати, а најпопуларниот метод за слабеење е автофагија, односно fasting. За овој режим на исхрана има и многу митови, а кои се тие ќе дознаете во продолжението на текстот.

При автофагија најчесто се користи методата 16:8 што значи дека 16 часа не треба да јадете, а 8 часа смеете да јадете.

Кои се најпознатите митови поврзани со оваа диета?

Прескокнување на појадокот

Луѓето кои го следат методот 16:8 најчесто го прескокнуваат појадокот. Ноќниот пост од 16 часа, па прескокнување на појадокот, а потоа консумирање најмногу калории за ручек и вечера може да предизвика низа здравствени проблеми.

Некои луѓе кога ќе се разбудат имаат киселина, па затоа не јадат. Други пијат само чаша вода. Доколку имате некој проблем, многу е важно да појадувате. Треба да вечерате во 19:30 или 20 часот, а следниот оброк да ви биде во 8 наутро, така што автофагијата ќе трае 12-13 часа, вели нутриционистот Минаши Петикола.

Прескокнувањето на првиот оброк во денот може да доведе до вртоглавица, главоболка и ризик од дијабетес.

Вежбање на празен стомак

Не се препорачуваат интензивни тренинзи. Ако практикувате интензивни тренинзи на празен стомак, треба да знаете дека може да согорите многу енергија што ќе доведе до вртоглавица, грозница или мачнина.

Прескокнување на вечерата

Не треба да ја пропуштате вечерата, туку да јадете порано и да избегнувате да јадете доцна во ноќта. Тоа ќе ви овозможи подобро функционирање на дигестивниот систем и одржување на нивото на енергија.

Хранете се здраво за да не дојде до пад на калциум или железо во вашето тело.  

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Здравје

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Read more

Навики кои се штетни за менталното здравје

Read more

Пет видови овошје што можe да предизвикаат мигрена

Read more

Што велат експертите, како треба да се дружите со пријателите кои не се вакцинирани?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе