Најголемите заблуди за батеријата и полнењето на мобилниот телефон

Дали полнењето на телефонот цела ноќ го скратува животниот век на батеријата? Еве ги одговорите на многу заблуди за батеријата на вашиот мобилен телефон.

Полнењето цела ноќ доведува до преоптоварување на батеријата

Иако крајната цел на овој мит не е целосно невистинита, сепак тоа е лажна претпоставка. Многумина веруваат дека оставањето на телефонот на полнач преку ноќ може да доведе до проблеми со полнењето или пократко траење на батеријата. Сепак, паметните телефони се доволно паметни за да спречат прекумерно оптоварување на нивните батерии.

Сепак, тука е проблемот со „отровното полнење“, што може да доведе до пократок животен век на батеријата.

Кога батеријата на вашиот паметен телефон ќе достигне 100% полнење, полнењето автоматски се исклучува. Откако батеријата ќе падне на 99%, батеријата полека се полни за да се врати до 100% и на тој начин да одржува целосно полнење.

Иако ова е проблем, многу производители денес ја намалуваат брзината на полнење на телефонот кога ќе достигне 80% или имаат слични „тактики“.

Накратко, полнењето на телефонот преку ноќ дефинитивно нема да ја преоптовари батеријата.

Ако батеријата е секогаш ја празните до крај, ќе трае подолго

Оваа заблуда се чини има најголем контраефект од сите останати. Спротивно на популарното верување, ако ја оставате батеријата секогаш да се „исцеди“ целосно пред да ја ставите да се полни одеднаш до крај не прави апсолутно ништо за да ја заштити нејзината долговечност.

Всушност, многу експерти изјавија дека идеалниот начин за користење на батеријата на паметниот телефон е да ја наполните кога ќе достигне приближно 20-30%, што треба да биде оптимално за долговечноста на батеријата.

За оние кои имаат адаптери за брзо полнење, идеално е да ги полнат телефоните кога ќе им остане околу 20% батерија, а потоа да ги полнат до околу 90%.

Полнењето на ладни површини ја штити батеријата

Некои телефони се загреваат додека се полнат. Како резултат на тоа, многумина сметаат дека е подобро да го стават телефонот на ладна површина или пред вентилатор додека се полни.

Иако е вистина дека топлината може да го забави вашиот телефон и негативно да влијае на вашата батерија, поставувањето на ладна површина не е решение. Всушност, држењето на телефонот на ладни површини додека се полни предизвикува формирање на метален литиум во батериите.

Ова придонесува за уште побрзо празнење.

Користење на телефонот додека се полни влијае на траењето на батеријата

Не, користењето на телефонот додека се полни не влијае на долговечноста на батеријата.

Единственото влијание што ова го има е тоа што полнењето може да потрае подолго, што исто така не би требало да биде голем проблем ако не правите ништо премногу напорно на телефонот додека се полни.

Вклученото Wi-Fi користи многу батерија

Ова е една од главните заблуди што многу луѓе ја имаат за батериите на паметните телефони.

Дури и ако Wi-Fi е вклучен цело време кога телефонот е на полнач, тој троши малку енергија. Многу мал дел од батеријата на телефонот ќе се испразни ако го оставите Wi-Fi цело време вклучено.

Следниот пат кога ќе одлучите да го исклучите Wi-Fi, запомнете дека тоа ќе направи многу повеќе добро за вашиот паричник со зачувување на мобилни податоци отколку што ќе ѝ наштети на вашата батерија.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе