Најголемите зелени мегапроекти во светот

Со климатските промени и човековото уништување на природата, дојде време за проекти кои треба да го вратат уништеното зеленило, а два такви се навистина мега.

Големите зелени ѕидови на Африка и Аравали се мегапроекти како ништо слично. Овие револуционерни проекти треба да го намалат ударот зададен врз нашата планета од климатските промени.

Африканскиот ѕид предвидува засадување на 100 милиони дрвја и тоа низ целиот регион наречен Сахел. Овој регион е транзициски помеѓу пустината Сахара на север и останатиот дел од Африка на југ. Климатските промени и дрвосечата го зголемуваат Сахел на сметка на јужниот зелен дел.

Регионот Сахел е означен со портокалова боја

Разеленувањето на Сахел веќе е во тек и досега се засадени 17 милиони дрвја, но за да се достигне предвидената бројка, а се работи за површина која во должина се протега на 8 илјади километри, ќе биде потребно уште доста време. Проценките се дека би требало да чини 8 милијарди долари, но уште сега стана јасно дека многу веројатно овој праг ќе биде и тоа како надминат. Засадувањето на многу дрвја треба да ја прекине ерозијата на почвата која полека се претвора во пустина и со тоа Сахара се шири.

Другиот зелен ѕид се наоѓа во регионот Аравали во Индија. Исто така се работи за прилично сув регион каде има малку врнежи поради што и овој регион сѐ повеќе и повеќе се шири.

Појасор Аравали е означен со зелена боја

Планот е овој зелен ѕид да биде 1.600 километри долг и широк 5 километри широк. Планот е да се засаденат 1,3 милијарди дрвја, што претставува огромна бројка, можеби и преоптимистичка. Овој проект почна во 2019 година.

Remote video URL
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Вести

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Read more

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Read more

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Read more

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе