Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Бил Гејтс е еден од основачите на Microsoft, филантроп и еден од луѓето што го сменија светот каков што го знаеме денес.

Гејтс вчера наполни 65 години, па по повод неговиот роденден, избравме осум од неговите најпознати изјави:

1

„Успехот е лош учител. Ги тера паметните луѓе да мислат дека не можат да изгубат“.

2

„Ако не можете да направите нешто да биде добро, барем направи да изгледа добро“.

3

„Апсолутна лага уби илјадници деца. Многу мајки кои веруваа во тие лаги не ги вакцинираа своите бебиња против сипаници. Тие деца денес се мртви. Тоа е многу тажна работа, бидејќи вакцините се важни“.

4

"Па, Стив (обраќајќи му се на Стив Џобс), ми се чини дека и двајцата имавме богат другар по име Xerox. Потоа влегов во неговата куќа за да го ограбам, но ти го стори тоа пред мене".

5

„Заземам прилично научен пристап во врска со тоа зошто нештата се случуваат и како се случуваат. Не знам дали има Бог или не“.

6

„Кога имате пари, само вие заборавате кои сте. Кога немате пари, целиот свет заборава кои сте“.

7

„Животот го започнуваме со големи соништа - сакаме многу од тоа да постигнеме, да изградиме и да доживееме. Но, ако прашате некој над 40 години што се случило со сите тие соништа, најверојатно ќе ви каже - животот“.

8

„Верувањето дека светот оди во погрешна насока и дека не можеме да ги искорениме сиромаштијата и бедата не само што е погрешно, тоа исто така е и штетно“.

Тагови
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Живот

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Read more

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Read more

Најголемите прељубници се родени во овие хороскопски знаци

Read more

Магазин

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Читај повеќе