Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Повеќето луѓе не добиваат доволно витамин Д. Анализа од 2018 година објавен во списанието Cureus покажа дека 41,6% од возрасните во САД имаат недостаток на овој важен витамин. Ова е прилично загрижувачки со оглед на тоа што витаминот Д игра толку важна улога во одржувањето на силни и здрави коски, а неговиот недостаток може да предизвика симптоми како што се мускулна слабост, болки во коските и промени во расположението.

Многу луѓе игнорираат еден од знаците дека не добиваат доволно од оваа хранлива материја. Според експертите, недостатокот на витамин Д може да го оштети нивото на енергија. Така, доколку забележите дека се чувствувате поуморно од вообичаено, без разлика колку сте спиеле, можеби виновникот е ниското ниво на витамин Д.

„Некои симптоми на недостаток на витамин Д често се мешаат со симптоми на други состојби. Хроничниот замор поврзан со недостаток на витамин Д може да се замени со замор поврзан со стареење или стрес. Олеснувањето што човекот го чувствува кога го подобрува нивото на витамин Д е изненадувачки“, објансува нутриционистката Триста Бест говорејќи за Eat This.

Неколку истражувања покажаа дека постои врска помеѓу ниските нивоа на витамин Д во крвта и заморот. Не само тоа, туку една студија од 2014 година објавена во северноамерикански весник за медицински науки покажа дека симптомите на замор значително се подобриле откако нивото на витамин Д кај пациентите било нормализирано со додатоци во исхраната. Друга студија од 2016 година покажа дека подобрувањето на резултатите од заморот на учесниците е директно поврзано со зголемувањето на нивото на витамин Д.

Препорачаниот додаток на витамин Д за повеќето возрасни е околу 600 меѓународни единици (IU). Витаминот Д може да се добие од храна (жолчки од јајце, масна риба, црвено месо и житарки) или едноставно со изложување на сонце.

Тагови
реклама

Најдолго се работи во Италија, кај нас покусо, ама покус е и животниот век

Read more

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Реал Мадрид е новиот европски шампион

Read more

Здравје

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Дали лаковите за нокти се безбедни за децата?

Read more

Намирници кои треба да ги избегнувате пред спиење

Read more

Промени на бенките кои може да бидат знак за рак

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои мразат некој да им се меша во животот

Читај повеќе

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Читај повеќе

Дали лаковите за нокти се безбедни за децата?

Читај повеќе

Зошто добриот развод е подобар од лошиот брак?

Читај повеќе

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Читај повеќе

Помагаат за слабеење: Пет намирници богати со протеини

Читај повеќе

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Читај повеќе

Три работи кои го откриваат совршениот љубовник

Читај повеќе