Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Палмерстон, познатиот мачор на британското Министерство за надворешни работи, по 4 и пол години стаж на буден и одговорен „ловец на глувци“, заминува во пензија. По тој повод, неговиот „официјален“ Twitter профил објави и писмо во име на мачето, обележано со две шепи наместо потпис.

Писмото е адресирано до Сајмон МекДоналд, потсекретарот на Министерството. Во него, говорејќи во прво лице еднина се вели дека Палмерстон по четири и пол години служба, мора „да излезе од центарот на вниманието“ и да почне да ужива во „слободното време“ што ќе го има за себе.

– Поради пандемијата на коронавирусот, многумина, како мене, беа присилени да почнат со работа од дома. Открив дека животот зад првата истурена линија е поопуштен, потивок и поедноставен. Сега уживам да се качувам по дрвја и да одам по нивите што го опкружуваат мојот нов дом на село, се наведува во писмото.

URL

Мачорот има над 100.000 следачи на Twitter.

Повеќе познати личности од британскиот јавен живот се простија од своето милениче, истакнувајќи оти ќе им недостига и посакувајќи му мирна пензија.

URL
Тагови
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Чек дис аут

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Read more

Директор, истражувач, преговарач или градител – кој тип на личност сте?

Read more

Сечено, лепено, монтирано: Кинезите се пофалија со „напад“ на американска база

Read more

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе