Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Целата годишна количина од производството на најскапиот руски автомобил во историјата се продаде за само неколку дена.

Станува збор за моделот Senat на новата автомобилска марка Aurus, чие производство започна годинава. На почетокот од месецов, првите примероци пристигнаа во авто салонот во Москва за да и бидат понудени на јавноста, а за само неколку дена Aurus соопшти дека се продадени сите 350 примероци кои ќе бидат произведени годинава и дека се принудени да ја отворат листата на нарачки за наредната година.

Сето ова не би било чудно доколку не говориме за автомобил кој чини 24 милиони руски рубљи, односно околу 289.000 евра. Изгледа дека Русите многу сакаат да возат претседателска лимузина, но и гордоста на новата руска автоиндустрија. Затоа, не е за чудење што ја бирале исклучиво топ изведбата.

Remote video URL

Лимузината е долга преку 5,6 метри, а естетски потсетува на Rolls-Royce. Автомобилот е блиндиран, има 4.4 литарски V8 мотор со моќност од 590 КС и 880 Nm, што е доволно 2,8 тони тешката лимузина да постигне максимална брзина од 250 км/ч и забрзување до стотка за околу 6 секунди.

Тагови
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Авто новости

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Read more

Suziki го претстави новиот S-Cross

Read more

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Read more

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Read more
 

Автомобили

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе
  • filter

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Читај повеќе

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да запрете автомобил на автопат кога возачот се онесвестил?

Читај повеќе

Тјунираната Opel Insignia сега е помоќна и поагресивна

Читај повеќе

Купувате половен автомобил? Ова се знаците дека возилото било удрено

Читај повеќе

Зошто е важно да ги чистите паднатите лисја врз автомобилот?

Читај повеќе