Најскапите градежни грешки на светот

Во светот наголемо се гради, но не секогаш крајниот резултат функционира како што треба.

Милијарди долари се трошат на колосни зданија кои ги дизајнираат светски познати архитекти. Но, и тие можат да погрешат, па во проектот да мора да се дофрлат уште куп пари за да се поправи непредвидената грешка.

Таков е примерот со огромниот лондонски облакодер едноставно наречен „20 Фенчрч стрит“ според умето на улицата на која се наоѓа. Хонгконгшкиот милијардер Ли Кум Хи потрошил дури 1,8 милијарди долари за да го изгради, а на крајот морал да ја преправа.

Поради закривеноста на зградата, сончевите зраци се рефлектирале долу и создавала температура шестпати потопла од нормалната која дури ги топела автомобилите, а доказ колку е топла улицата под зградата бил и фактот што успешно било испржено јајце на тротоарот.

Уште 14 милиони долари морале да бидат потрошени за да се санира проблемот со рефлектирањето на сончевите зраци.

Вакви утки има еден куп низ светот, а тимот на Top Luxury создаде листа на топ 5 најскапи градежни грешки.

Remote video URL
реклама
Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Read more
kayla-itsines-bootcamps.jpg

Кајла Итсинес: Највлијателната личност на социјалните мрежи за која најверојатно не сте чуле

Read more
Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Read more

Комедијата „King Of Staten Island“ конечно доби трејлер

Read more

Архитектура

Најголемиот зелен покрив: Како се создава климатски отпорен град?

Read more

Архитектонско чудо: Хотел на вода што ротира и генерира електрична енергија

Read more

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Read more

Поглед во новата вила што Леонардо Дикаприо ја купи во Лос Анџелес

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Читај повеќе

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Читај повеќе

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Читај повеќе

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Читај повеќе

Бившата на Џеф Безос подари 2,7 милијарди долари во добротворни цели

Читај повеќе

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во авионот на Путин вреден 455 милиони евра

Читај повеќе