Најстарата жртва од напад на ајкула датира од пред 3.000 години

Научници од Универзитетот Оксфорд ги открија посмртните останки од најстарата жртва на напад на ајкула што се случил пред 3.000 години.

Анализирајќи ги посмртните останки на маж во локацијата Сукомо во Јапонија, научниците забележале 790 повреди на рацете, нозете, предниот дел на градите и абдоменот.

Некои од повредите биле многу остри и длабоки, со облик на буквата V. Со процес на елиминација е исклучен човечки конфликт како и напад од познати предатори, а научниците се сложуваат дека најверојатно станува збор за напад од тигар ајкула или голема бела ајкула.

Преку анализа е утврдено дека човекот починал меѓу 1370 и 1010 година пред Христос, односно пред повеќе од 3.000 години.

Научниците ги мапирале повредите на 3Д модел на скелет за да визуализираат и анализираат. Според местото на повредите, утврдиле дела жртвата била жива во текот на нападот, а недостатокот на левата рака покажува дека имало борба.

Се верува дека мажот ловел риба во јужниот дел на Јапонија кога бил нападнат. Телото на жртвата по нападот било погребано.

Remote video URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе