Најуспешното издание на „Sparkasse LIFE Прв до врв“ досега

Вчера, 21 мај 2023 година, во Скопје се одржа најомилената и најмасовна планинска трка во земјава и во регионот, „Sparkasse LIFE Прв до врв“, на која велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти, со планинарење, трчање или со возење велосипед ја искачуваа планината Водно и се натпреваруваа кој прв ќе пристигне до врвот.

За разлика од другите години, ова единаесетто по ред издание на „Прв до врв“ под покровителство на главниот спонзор Шпаркасе Банка покрај официјалниот натпреварувачки дел понуди и богати забавни содржини за присутните.

Настанот започна во 9:45 часот, трките имаа две стартни позиции: Музеј на Град Скопје и ОУ „Кочо Рацин“, а интересот за учество беше огромен и за првпат манифестацијата имаше рекорден број од повеќе од 3.600 учесници. 

Сите трки имаа победници во машка и во женска категорија. Во трката друмски велосипедизам во категорија мажи прв до врв оваа година беше Александар Милошевски, кој постави нов рекорд на патеката од 33 минути и 49 секунди, додека во категорија жени прва беше Елена Петрова, со нов рекорд на патеката од 43 минути и 28 секунди.

Први до врв во планинско трчање беа Милош Ранчиќ и Благица Јованова, во планински велосипедизам Дарио Василевски и Сања Јосифовска, а во трката со електрични велосипеди Дарко Блажески и Моника Стефанова.

Во тим-билдинг трката за компании годинава прв до врв стигна тимот на „Сопро“.

Со поддршка на Шпаркасе Банка и партнерите беа креирани забавно-музички содржини и многу изненадувања за присутните во експо делот. На целта беше организиран пикник и музичко дружење со диџеј Вито и бендот „Day Off“, по што следуваше церемонија за прогласување на победниците.

Меѓу учесниците во ова натпреварување беа и дел од вработените на Шпаркасе Банка, со што покажаа дека го поддржуваат здравиот начин на живот, а присутните со говор ги поздрави директорот на дирекција за развој на производи и маркетинг, господин Велјан Поповски.

Поповски им се заблагодари на сите учесници и им честита на победниците, изразувајќи го своето задоволство од успешното реализирање на „Прв до врв“ во партнерство со Шпаркасе Банка, кое е резултат на заложбите на Банката за промоција на спортот и создавање здрави навики на живот. „Шпаркасе Банка преку платформата ’Sparkasse Life’ ќе продолжи и во иднина интензивно и посветено да поддржува иновативни проекти, поединци и групи што ја движат заедницата напред и на тој начин да ги мотивира младите да веруваат во себе и во иднината на оваа земја. Следната година посакуваме да бидеме во уште поголем број и да покажеме дека овој традиционален настан придонесува за нашата заедничка иднина, во целта за создавање одржливо општество.“

Следното издание на манифестацијата е закажано за 19 мај 2024 година.

Трката „Sparkasse LIFE Прв до врв“ секоја година става акцент на зачувувањето на животната средина. Организатор е Здружението за спорт и рекреација „ПРВ ДО ВРВ“, а настанот се реализира со поддршка на Градот Скопје и под покровителство на главниот спонзор Шпаркасе Банка.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Промо

Со донација на повеќе од 300 илјади денари dm drogerie markt го одбележа Меѓународниот ден на децата!

Read more

Фестивалот EXIT и Coca-Cola го носат најдоброто светско фестивалско VR-искуство со низа домашни настани

Read more

Сребрен сјај: Совршени парчиња накит за вашата колекција

Read more

Limited edition лименките на Златен Даб – предизвикувачка платформа за оригинален уметнички израз

Read more
 

Ново

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе
  • filter

Големи немири во Источна Германија: Се судрија левичарите и полицијата

Читај повеќе

Сигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

Читај повеќе

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Читај повеќе