Најважното по обичај е со мали букви

Од останати факти за никотинот кои нема да ви ги каже реклама:

Никотинот е главната состојка на цигарите и е причина поради која пушачите имаат потешкотии со откажувањето. 

Никотинот претставува исклучително опасно соединение и создава силна зависност

Честата изложеност на никотин влијае врз функцијата на мозокот и начинот на кој се справуваме со стрес, самоконтрола, учење и памтење на нови информации.

При внес на никотин во организмот, доаѓа до лачење на адреналин, со што доаѓа до зголемување на пулсот, нивото на крвниот притисок и забрзано дишење. После неколку часа, доаѓа до целосно метаболизирање на никотинот, па поради тоа се јавува потреба за нова цигара. Доколку нагло запрат со пушење, сериозните пушачи може да имаат траги од никотин во нивната урина и крвоток дури и после 2 недели.  Ваквата зависност која ја создава никотинот е она што најмногу го прави опасен и штетен по здравјето. 

Никотинот е особено штетен за помладите и може да има сериозни ефекти врз развојот. Особено е опасен за развојот на мозокот и когнитивните функции кај адолесцентите и помладите лица.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

#мкфејл

Апасиев и Раде од Ѓорче „измамија“ неколку медиуми

Read more

Плукни-залепи домино ефект

Read more

Македонскиот МЕГА инженеринг

Read more

Откриено зошто во МНР не ги знаат знамињата

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе