Највисок скок на инфлацијата во САД во изминатите 12 години

Во април 2021 година, потрошувачките цени на САД забележаа најголем пораст во изминатите 12 години како резултат на експлозивното зголемување на побарувачката во услови на ограничена понуда. Тоа, според американски медиуми може дополнително да ги разгори стравувањата на финансискиот пазар од подолг период на повисока инфлација.

Министерството за труд на САД денеска објави дека инфлацијата скокнала за 0,8% на месечно ниво во април, откако порасна за 0,6% во март. Тоа е најголемо месечно зголемување од јуни 2009 година.

Цените на храната во САД се зголемија за 0,4% во април, додека цените на бензинот паднаа за 1,4% по зголемувањето за 9,1% во март. Сепак, цената на бензинот најверојатно повторно ќе порасне во мај, бидејќи пумпите низ целата земја веќе остануваат без гориво откако делумно беше затворен гасоводот Colonial Pipeline по хакерски напад врз компанијата минатиот петок.

На годишно ниво, инфлацијата се зголеми за 4,2% во април, што е најмногу од септември 2008 година.

Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Свет

Речиси една петтина од Бугарите плаќале поткуп за здравствена услуга

Read more

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Столтенберг: Членот пет ќе се активира и за вселенски напади

Read more
 

Вести

Речиси една петтина од Бугарите плаќале поткуп за здравствена услуга

Читај повеќе

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Читај повеќе

Денеска се решава за укинување на полицискиот час

Читај повеќе

Прв НАТО самит каде С. Македонија учествуваше како полноправна членка

Читај повеќе

Променливо облачно со северен ветер, од четврток значително потопло

Читај повеќе

Пристигнаа уште 12.870 дози Pfizer вакцини

Читај повеќе

Словенија прогласува крај на епидемијата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ со протест пред МНР бара да се соопшти за што се преговара

Читај повеќе

Приведен 26-годишник кај кого се најдени 44 пакувања марихуана

Читај повеќе