Наместо добредојде - бодликава жица за мигрантите на границите на ЕУ

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер во неделата ја оцени како легитимна желбата за заштита на границите, додека европските земји бараат помош од ЕУ да подигнат ѕидови од бодликава жица и да го спречат масовното доаѓање на мигрантите.

Полска побара 350 милиони евра и мобилизираше илјадници војници на границата за да изгради ограда на границата со Белорусија.

Запрашан за потребата од оградата што ја изгради Полска, министерот за внатрешни работи за таблоидот Bild изјави: „Се чини легитимно за нас да ја заштитиме надворешната граница (на ЕУ) за да спречиме нелегални преминувања.

Илјадници мигранти, главно од Блискиот Исток, се обидоа да ја преминат границата од август, во миграциски потег што ЕУ верува дека Белорусија го охрабрила како одговор на санкциите на Европската Унија.

Литванија исто така почна изградба на ограда од бодликава жица долж границата со Белорусија, а министрите за внатрешни работи од 12 земји (Австрија, Бугарија, Кипар, Данска, Естонија, Грција, Унгарија, Литванија, Латвија, Полска, Чешка и Словачка) на 7 октомври ѝ пишаа на Комисијата финансирање барајќи од ЕУ да ја финансира изградбата.

Во петокот, претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лејен одговори дека Европската Унија нема да финансира „бодликава жица и ѕидови“ на границите.

Зехофер во неделата предупреди и дека контролата на границата со Полска ќе биде засилена и дека веќе се распоредени полициски сили од 800 луѓе.

„Доколку е потребно, подготвен сум дополнително да ги зајакнам“, рече тој.

Според германското Министерство за внатрешни работи, од почетокот на годинава околу 5.700 луѓе илегално ја преминале границата меѓу земјата и Полска.

Осомничен шверцер на луѓе беше уапсен во саботата, откако 31 имигрант од Ирак беа пронајдени во комбе во близина на границата со Полска.

Зехофер, кој ја отфрли можноста за затворање на границата со Полска, му пиша на својот полски колега Мариуш Камински минатата недела и му предложи да ги засили заедничките патроли долж границата, соочени со сѐ поголемиот број мигранти.

Мариуш Камински одговори дека Полска ќе обезбеди „целосна поддршка“ за овие мерки.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Свет

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Read more

Австрија во локдаун: Политичарите се журкаат, граѓаните бесни

Read more

Зошто СЗО ги скокна буквите Nu и Xi при именувањето на новиот сој на коронавирусот?

Read more

Новиот сој B.1.1.529 е позаразен од претходните

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе