Наместо кафе: Утрински напитоци што ја подобруваат работата на црниот дроб

Дали уживате во шолја добро кафе и не сакате да се откажете од тоа?

И не мора, но потрудете се одвреме-навреме да го замените со напитоци што се добри за вашето тело, особено за работата на црниот дроб – прочистуваачот на телото.

На прво место е топол пијалак од мед и лимон, кој ќе ви го подигне доброто расположение за цел ден, а воедно е и вкусен.

Сè што ви треба е мед, сок од половина лимон и чаша вода. Измешајте ги сите состојки и испијте го наместо кафе. Овој пијалок ќе го потисне секое чувство на умор и поспаност наутро, а го зајакнува и имунолошкиот систем.

Ледениот чај со лимон и мајчина душица ќе го подобри вашето расположение и ќе го зајакне вашиот имунолошки систем. Подгответе го чајот така што ќе загреете чаша вода со гранче мајчина душица и прстофат цимет.

Кога водата ќе зоврие, ставете кесичка црн чај во неа. По три минути извадете го и на крајот додајте во напивката рендана кора од лимон. Процедете го чајот, изладете го и уживајте.

Зелениот чај отсекогаш бил познат како замена за кафе бидејќи содржи кофеин, поради што го подобрува расположението и ја враќа енергијата.

За да подготвите мача лате, потребна ви е половина шолја вода, лажица „мача“ во прав, што е прав од листовите зелен чај, половина шолја кравјо млеко, половина шолја кокосово млеко, лажица мед и неколку капки екстракт од ванила.

Во шолја ставете го „мача“ прашокот и прелијте го со вода, па добро измешајте. Загрејте ги кравјото и кокосовото млеко со ванила и мед, па во него додадете ја подготвената „мача“ и измешајте.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Здравје

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Read more

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе