Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Научниците реконструираа лица на три египетски мумии.

Имено, група генетичари од американска лабораторија детално го реконструирале обликот и цртите на лицето на три мумии од древниот Египет постари од 2.000 години, врз основа на ДНК.

Експертите веруваат дека ова е првпат да може да се открие човечки фенотип врз основа на толку стара ДНК, со помош на напредни техники.

Анализата покажува дека станува збор за машки лица со еврејско потекло и со корени од Јемен, Мароко и Тунис.

„Сите бевме шокирани од тоа колку ДНК-та на старите Египќани била различна од онаа на жителите на денешен Египет. Само едно лице наликуваше на денешните Египќани, но другите две беа повеќе слични на луѓе од јужна Европа и Медитеранот“, изјави Елен Мекре, директор на лабораторијата Parabon NanoLabs, специјализирана за одредување на фенотипот врз основа на ДНК.

Потеклото на споменатите мумии не е субсахарско бидејќи ова влијание во Египет се појавило дури во подоцнежните периоди.

Најголемиот предизвик за научниците беше фактот дека се работи за екстремно стара ДНК која била изложена на влијанија од околината илјадници години.

„Ако, благодарение на модерната технологија, можеме да анализираме ДНК стара илјадници години, тогаш сигурно можеме да анализираме примероци стари педесет години“, заклучува Мекреј.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Вести

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Read more

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Read more

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Read more

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе