Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Фалафелот не е тежок за правење, а сѐ што ви треба се леблебии и разновидни зачини.

Фалафел се ќофтиња кои се јадат на Блискиот Исток и се прават од наут. Овие топчиња спаѓаат во улична храна, а лесно се прават. За подготовка на фалафел не ви се потребни скапи состојки, а одлично е што може да се јадат и за време на пост. Научете како да направите домашен фалафел, а можете да го послужите со сезонска салата или некој сос.

Потребни состојки:
 • 2 чаши леблебии
 • ½ лажичка сода бикарбона
 • 1 китка магдонос
 • свеж коријандер 
 • 1 китка копар 
 • 1 кромид 
 • 7-8 чешниња лук
 • 1 лажица пиперка
 • 1 лажица мелен ким
 • 1 лажица мелен коријандер
 • 1 лажичка црвена пипер
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 2 лажици сусам
 • масло
Подготовка:

Леблебиите ставете ги во тавче и покријте ги со вода. Додадете сода бикарбона и измешајте. Оставете ги потопени најмалку 18 часа. Потоа процедете и исушете ги со крпа.

Во блендер ставете ги леблебиите заедено со лук и кромид, како и свеж магдонос, коријандер и копар. Сè убаво изблендирајте. Добиената смеса ставете ја во сад, па посолете, додадете бибер, ким, коријандер, црвена пипер и сè убаво измешајте. Покријте со проѕирна фолија и ставете во фрижидер најмалку еден час, по можност преку ноќ.

Пропржете сусам и додадете го во смесата, заедно со прашокот за печиво. Сè убаво измешајте и формирајте мали топчиња како ќофтиња, па пржете ги во тава во која сте загреале маслото. 

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Рецепти

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more
 

Магазин

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Читај повеќе

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Читај повеќе
 • filter

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Читај повеќе
 • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Читај повеќе

Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Читај повеќе