Направете сами - природна маска за кожа

За да ја вратите свежината на кожата и нејзиниот здрав изглед, направете природна, домашна маска за кожа.

Еве неколку рецепти, а вие одберете која ви одговара според состојките што ги имате дома.

Измешајте лажица мајонез со лажица сок од портокал и 2 лажици пченкарно брашно. Нанесете ја маската на вашето лице и оставете ја 15 минути. Потоа, измијте го лицето со млака вода. Мајонезот ја храни кожата, а сокот од портокал ја враќа свежината на кожата. Пченкарното брашно го впива вишокот на мастите.

За маската од какао измешајте 4 лажици какао со половина лажица сол и 2 лажици маслиново масло. Нанесете ја на ист начин како претходната. Оваа маска има позитивно влијание на вашата кожа бидејќи антиоксидантите кои ги содржи какаото ги обновуваат оштетените клетки на кожата, а солта ги отстранува бактериите.

Може да направите домашна маска и од леблебија. Направете смеса од лажица испасирани леблебии и половина лажичка куркума со лажица вода. Леблебијата ги отстранува слободните радикалии и ја обновува оштетената кожа, додека куркумата помага за остранување на лузните од акни. Постапката за нанесување е иста како и претходните маски.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

Стил

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Почна Модната недела во Лондон

Read more

Идеи и трикови за уредување на мала кујна

Read more

Четири фризури кои се во тренд оваа есен

Read more

Магазин

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Читај повеќе