Направете сами: Средство за чистење од лимон, лимета и оцет

Овој повеќенаменски спреј ја комбинира ефикасноста на лимон, лимета и оцет. Може да се користи за чистење на секое место во домот, од бања до кујна.

Ниското ниво на pH и киселини кои се наоѓаат во лимон, лимета и оцет чистат совршено и спречуваат појава на какви било микроорганизми.

Не треба да го мешате оцетот со избелувач бидејќи ќе се создаде хлор. Не користете лимон и лимета за чистење на мермерни површини.

Потребно е:

Распрскувач

Цедалка

Филтер за кафе или газа

Чаша

Чиста крпа

1 лимон

1 лимета

250 мл дестилиран оцет

Чаша вода

Исцедете лимон и лимета. Процедете го сокот со газа. Додајте го сокот и оцетот во празен распрскувач. Протресете за да се соедини течноста.

Оставете ја течноста да отстои на местото коешто сакате да го исчистите. Потоа исчистете со стара четка за заби. Измијте со вода, освен доколку чистите огледало или прозорец. Во тој случај избришете со чиста крпа.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Стил

paco rabanne PHANTOM - моќен машки парфем од нова галаксија

Read more

Модна недела во Милано - што може да научиме од уличниот стил?

Read more

Тажна исповед на Линда Евангелиста: Трајно сум деформирана

Read more

RESERVED - Европскиот бренд конечно во земјава

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе