НАСА бара нови астронаути за Месечината и за Марс

Американската вселенска агенција НАСА вработува нови астронаути за мисии на Месечината и на Марс.

Многумина сонуваат еден ден да отидат во вселената, но малкумина успеале да го остварат тој сон. Луѓето скоро половина век немаат стапнато на Месечината, но тоа наскоро би можело да се промени. НАСА планира мисија на Месечината со првата жена астронаут, заедно со други астронаути. Оваа мисија треба да се оствари до 2024 година.

Поради тоа НАСА бара кандидати за идните мисии. Пријавувањето трае од 2 до 31 март, а за аплицирање потребно е да се исполнат неколку услови.

Првиот е државјанството.

Од 60-тите години до денес НАСА има избрано повеќе од 350 луѓе за обука, во моментално има 48 најдобри астронаути. Прв услов што треба да го исполните при аплицирање е да сте американски државјанин. Може да се пријават и кандидати со двојно државјанство.

Овој услов воопшто не го премисли британскиот астронаут Пирс Селер да ја напушти Велика Британија и да стане американски државјанин со цел да го исполни сонот за астронаут.

Човекот успеа во тоа, па во вселената имаше три мисии.

реклама

Вести

Метеоролозите останаа без имиња за бурите

Read more

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

Read more

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Read more

Како изгледа бура на Јупитер?

Read more

Гик

  • play_arrow

Што би се случило доколку Сонцето би било помало од Земјата?

Читај повеќе

Метеоролозите останаа без имиња за бурите

Читај повеќе

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Читај повеќе

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Читај повеќе
  • filter

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

Читај повеќе