НАСА детектира силна експлозија на метеори

Џиновска огнена топка експлодирала над Земјата, 10 пати посилна од атомската бомба во Хирошима, пренесува британскиот Express.

Станува збор за експлозија од метеори над Беринговото Море, посилна 10 пати од атомската бомба во Хирошима. Моќната експлозија се случила во близина на Камчатка, над водите на Беринговото Море. Експлозијата била детектирана од воен сателит, a NASA била известена од Американските воздушни сили.

Инцидентот се случил на 18 декември минатата година, кога огнена топка навлегла во атмосферата со брзина од 32 километри на час. Метеорот експлодирал, не го допрел тлото. Експлозијата била со уништувачка моќ, посилна од нуклеарната бомба пуштена над Хирошима во 1945 година.

Според НАСА, ваква огнена топка се очекува два до три пати на секои стотина години. Експлозијата се случила на висина од 25,6 километри над површината на Земјата. Ослободени биле 173 килотони енергија.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Read more

Вести

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Read more

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Read more

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Read more

Руската армија се засили со роботски тенкови

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе