НАСА ја најави најспектакуларната крвава супермесечина за 2021

Првото целосно затемнување на Месечината во последните две години ќе се случи денеска: тоа ќе биде крвава супермесечина што ќе може да се види од делови на Азија, Австралија, САД и Јужна Америка, објави НАСА.

Благодарение на затемнувањето, сите заинтересирани ќе можат да ја видат таканаречената крвава супермесечина, објави НАСА, додавајќи дека тоа најјасно ќе го видат во жителите на Хаваите, Алјаска и западните амеркански држави.

Крвавата супермесечина обично се појавува при целосно затемнување на Месечината, во моментот кога Земјата ќе се најде директно помеѓу Месечината и Сонцето, криејќи ја Месечината од сончевата светлина, и го доби името „крвава“ поради црвениот сјај.

„Кога тоа ќе се случи, единствената светлина што во тој момент достигнува на површината на Месечината поминува низ рабовите на Земјината атмосфера. Молекулите на воздухот од атмосферата на Земјата расфрлаат најголем дел од сината светлина, а преостанатата светлина се рефлектира на површината на Месечината со црвен сјај“, објаснија научниците од НАСА.

URL

Последица на ваквите настани е „светлосен прстен“ околу Месечината, но астрономите сè уште не можат да предвидат до кој степен ќе биде црвено бидејќи може да биде под влијание на прашина во атмосферата, соопшти НАСА.

Мајската супермесечина е една од трите оваа година и ќе биде најголема меѓу нив. Супермесечина се јавува кога Месечината изгледа поголема од вообичаено затоа што е најблиску до Земјата.

Самото затемнување ќе трае околу 14 минути, а целиот настан околу пет часа, а ќе можат да го видат навечер во Азија и во раните утрински часови во САД.

URL
Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе