НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

НАСА ја претстави првата мегаракета од системот за вселенски лансирања што ќе ги однесе луѓето на Месечината во оваа деценија.

Инженерите од вселенскиот центар Кенеди на Флорида вчера го завршија склопувањето на ракетата со спуштање на врската долга 65 метри помеѓу две помали ракети. Ова е првпат сите три клучни елементи на ракетата да бидат поврзани заедно.

НАСА планира да го направи првото следно тест лансирање во вселената подоцна оваа година. За време на мисијата позната како Artemis-1, американското возило Orion ќе оди на Месечината, но без луѓе во неа.

При тест-лансирање, нема да има астронаути на бродот. Инженерите сакаат да ги тестираат ракетата и вселенскиот брод пред да испратат луѓе, што е планирано за 2023 година.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Наука

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more

Дали во 2040 година нè очекува глобална катастрофа?

Read more

Необјаснетите кратери на Месечината уште ги интригираат космолозите

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе